Intro, czyli poznajmy się:)

TRANSKRYPCJA FILMU:

Cześć:) Jestem Maja, jestem psychologiem i założyłam ten kanał żeby dzielić się z Wami ciekawymi i przydatnymi odkryciami psychologii. Dowiecie się jak działa umysł i emocje oraz jak można na nie wpływać żeby czuć się lepiej, działać sprawniej i bardziej świadomie.

Na początek nagram dla Was serię filmów o mechanizmach, które wpływają no to jak interpretujemy rzeczywistość i jak to się przekłada na nasz nastrój, myśli i decyzje.

Zapraszam!

 

Czy mieliście kiedyś sytuację w życiu kiedy czuliście złość, smutek czy niepokój i zauważyliście że te emocje są powiązane z konkretnymi myśliami?
Może zakwestionowaliście je wtedy i poczuliście się lepiej? Pamiętacie takie doświadczenie?

To tak działa, że często negatywne emocje są wywołane lub podtrzymywane przez niekorzystne  przekonania, które często wcale nie są zgodne z prawdą.

W każdym umyśle zachodzą zniekształcenia  poznawcze, które powodują nieracjonalne myślenie. Zauważanie tych zniekształceń poznawczych pozwala na zmianę sposobu myślenia, na taki który będzie dla Ciebie bardziej korzystny.

W kolejnych filmach będę właśnie omawiać konkretne zniekształcenia poznawcze, właśnie po to żebyście mogli je zauważać i zmieniać na takie, dzięki którym będziecie czuć się lepiej i działać sprawniej, więc… czas na powiedzenie tego… subskrybujcie żeby być na bieżąco.

 

Jeszcze w tym filmie podam wam dwa przykłady żebyście mogli poczuć o czym będzie ta seria.

Zastanówcie się czy macie wśród swoich znajomych kogoś kto jest niepewny siebie, zachowuje się tak jakby wierzył że mu się nie uda i nawet kiedy robi dobrą robotę to tego nie zauważa? Doskonale widzi swoje wady, widzi swoje niekompetencje ale w ogóle nie zauważa swoich zalet i tego co może mu pomóc w osiągnięciu sukcesu?

Ja znam…. wiele takich osób. To może być przykład efektu potwierdzania – to zjawisko polega na tym, że kiedy mamy jakieś przekonania na temat siebie czy świata to zauważamy te elementy, które je potwierdzają, a podświadomie ignorujemy te, które mogłyby im zaprzeczyć. Dajcie znać w komentarzach czy macie u siebie przykłady tego zjawiska.

 

A Drugi przykład to będzie dla Was bardzo proste zadanie;)

Spójrzcie na planszę, która pojawiła się w prawym górnym rogu. Już? Teraz na tą, która pojawiła się w lewym górnym rogu…

Zastanawiacie się pewnie czemu Was o to zapytałam? Mam tutaj jeden haczyk – spójrzcie teraz. Zauważcie, że na obydwu planszach środkowy symbol jest taki sam. Raz odczytaliście go jako B, a drugi raz jako 13. Zinterpretowaliście symbol w zależności od kontekstu i nikt Was o zdanie nie zapytał, co?

Ten przykład bardzo fajnie pokazuje, że automatyczne mechanizmy dzieją się bardzo szybko i subtelnie, na tyle szybko że ich nawet nie zauważamy, ale one jednak zachodzą. Podobnie jest ze zniekształceniami poznawczymi – nie zauważamy ich ale one cały czas działają i wpływają na nasze myśli, na nasze uczucia, na to jak widzimy sytuacje i przez to na całą resztę, czyli nasze zachowania, decyzje i relacje z innymi ludźmi. Ciekawy temat.

 

Oczywiście po tej serii będą kolejne – z szerokiej wiedzy psychologicznej będę wybierać ciekawe kąski. Takie, których znajomość możesz wykorzystać w życiu. O umyśle, emocjach, przekonaniach, psychodietetyce, osobowości, a także medytacji i świadomości.  Od paru lat regularnie medytuję i to bardzo przyczyniło się to do mojego rozwoju – więc będę tutaj łączyć wiedzę psychologiczną z tym co ma do zaoferowania praktyka uważności.

Brzmi ciekawie? Jeżeli tak to zasubskrybuj kanał. Filmy nagrywam dla Was i chcę żeby były dla Was interesujące, dlatego dajcie znać w komentarzach jakie tematy chcielibyście usłyszeć.

Do zobaczenia w kolejnym filmie!

Chcesz zostawić komentarz? Zostaw go pod filmem na YouTube;)