Jak przestać się przejmować tym co pomyślą o Tobie inni? | 3 sposoby myślenia

Cześć! Ten film jest odpowiedzią na Wasze pytania: jak przestać się przejmować tym co pomyślą o Tobie inni? Powiem o 3 sposobach myślenia, które Wam w tym pomogą.

 

Widzieliście mój film o projekcji? Opowiadałam w nim o mechanizmie obronnym, który powoduje że projektujemy nasze emocje, przekonania, potrzeby na inne osoby. I ten mechanizm gra ogromną rolę  w tym co ty myślisz, że inni o Tobie myślą.

I tutaj mamy haczyk, na który często się łapiemy

  • wydaje nam się, że wiemy co inni o nas myślą,
  • wydaje nam się, że skoro my jakąś sytuacje interpretujemy w jakiś sposób, to inni również to tak widzą,
  • wydaje nam się że inni nas analizują w taki sam sposób w jaki my analizujemy samych siebie.

WYDAJE NAM SIĘ. Nie wiesz co druga osoba myśli dopóki Ci tego sama nie powie (no chyba, że jesteś jasnowidzem). Z racjonalnego punktu widzenia wydaje się to oczywiste, nie wiesz co jest w kogoś głowie, ale pomimo tego zachodzi ten schemat myślenia.

To zniekształcenie poznawcze, nazywane „czytanie w myślach” jest bardzo częste. Zachodzi wtedy, kiedy zakładamy, że wiemy co myślą inni, choć nie mamy na to wystarczających dowodów.

I te dwa czynniki razem wzięte – projekcja i „czytanie w myślach” – powodują, że bawimy się w tego jasnowidza (i myślimy, że mamy rację).

 

Popatrzmy na przykład Krystiana.

Boi się, że jak straci pracę, to inni pomyślą że jest nieudacznikiem.

Skąd się wzięła taka myśl? Najpierw zadziałała projekcja – pewnie Krystian sam tak by pomyślał o innej osobie, która straciłaby pracę – projektuje więc na innych jego sposób myślenia i automatycznie pojawia mu się myśl, że inni ludzie tak pomyślą o nim.

A przecież wiadomo, że ludzie mają różne sposoby myślenia i mogą na tą sytuację patrzeć zupełnie inaczej! Albo… mogą nie myśleć o Krystianie nic, bo po prostu jego utrata pracy nie ma dla nich większego znaczenia, mają wiele innych rzeczy o których mogą myśleć.

Więc pierwsza propozycja jak przestać się przejmować tym co myślą o Tobie inni:

Kiedy pojawia Ci się myśl „ktoś pomyśli o mnie X” to pomyśl, że może być to projekcja i że inna osoba może tą samą sytuacje postrzegać inaczej. Pamiętaj też, że „czytanie w myślach” to zniekształcenie – w rzeczywistości nie wiesz co myślą o Tobie inni, dopóki nie powiedzą tego wprost lub w inny sposób jasno nie dadzą o tym znać.

 

Drugi, pomocny sposób myślenia również zahacza o projekcje.

To co inni myślą o Tobie to odzwierciedlenie ich świata wewnętrznego – ich przekonań, ich doświadczeń, ich nastroju. Najczęściej na te rzeczy nie masz żadnego wpływu lub masz niewielki. Inna osoba w tej samej sytuacji mogłaby pomyśleć o Tobie coś zupełnie innego.

Twoje zachowanie również wpływa na to co inni pomyślą – oczywiście. To właśnie to zachowanie styka się z ich światem wewnętrznym i powoduje reakcje ale… to wcale nie jest tak, że twoje zachowanie ma jednoznaczną interpretacje, jest dobre lub złe i zawsze będzie widziane tak samo.

Druga sugestia:

Kiedy boisz się co pomyślą o Tobie inni, pomyśl że ocena nie jest obiektywną prawdą – to tylko interpretacja osoby, która Cię ocenia.

 

Trzeci sposób, to spojrzenie na daną sytuacje z dalszej perspektywy. 

Spójrz na dane wydarzenie jakbyś patrzył na nie po tym jak minęło 20 lat.

Czy wtedy to co pomyślał o Tobie Stasiek przy obiedzie, będzie miało dla Ciebie znaczenie? Czy w ogóle będziesz o tym pamiętać?

Mamy bazową potrzebę akceptacji społecznej, która powoduje, że przeceniamy to co myślą o nas inni – postrzegamy to jako ważniejsze niż jest w rzeczywistości. Często to, co ktoś o nas myśli, w dłuższej perspektywie nie ma większego znaczenia.

 

Więc jeżeli chcesz przestać przejmować się tym co pomyślą o Tobie inni to

  • Pamiętaj o projekcji i o zniekształceniu „czytanie w myślach”. Być może inni w ogóle nie myślą tego czego się obawiasz.
  • Zwróć uwagę na to, że ocena to tylko interpretacja, a nie obiektywna prawda
  • Pomyśl że ta ocena w dłuższej perspektywie nie ma większego znaczenia.

I bonusowo:

Nie jesteś zielonym dolarem żeby się każdemu podobać:) Ciesz się z tego jaki/a jesteś.

 

Zasubskrybuj kanał żeby nie przegapić kolejnych filmów. Możesz też zapisać się do newslettera, wtedy napiszę do Ciebie kiedy wyjdzie nowy film.

 

I pytanie do Ciebie – o czym powinien być następny film? Daj znać w komentarzach (pod filmem na YouTube) jakie tematy Cię interesują. To dla Ciebie przygotowuję te filmy i na pewno wezmę to pod uwagę!

Mam też jedną nową wiadomość – stworzyłam stronę na Patronite, gdzie możesz mnie wspierać jeżeli doceniasz filmy, dzięki temu będę miała więcej czasu na robienie wartościowych materiałów dla Ciebie!

Buźki, pa!