,

Jak wybaczyć? 5 kroków

Cześć, dzisiejszy film porusza trudny temat, ale jednocześnie bardzo potrzebny – wybaczanie.

Wybaczenie jest ważne, żeby doznane krzywdy w przeszłości nie wpływały na nasze samopoczucie teraz i w przyszłości. Żal, ból i złość sprawiają, że to my się źle czujemy. Bywa też że wybaczenie jest niezbędne, żeby móc tworzyć udaną relację z bliską Ci osobą.

W tym filmie przejdziemy przez etapy, które pomogą uwolnić się od żalu, bólu i gniewu.

 

Wybaczenie to indywidualny proces i każdy z Was może być na innym jego etapie i trochę inaczej go przeżywać. W opisie umieściłam linki do konkretnych momentów filmu.

Pierwszy krok to świadomość krzywdy i emocji z nią związanych.

U większości ludzi zadziewa się samoczynnie, ale nie zawsze. O ten krok trzeba szczególnie zadbać jeżeli ktoś był ofiarą szantażu emocjonalnego i przez to na przykład poczucie krzywdy przeplata się z poczuciem winy.

 

Drugi krok to odczucie emocji, które mamy w związku z krzywdą.

Świadome przeżycie ich, uwolnienie, wyrażenie. Znajdź swój własny sposób. Możesz pojechać do lasu i wykrzyczeć ból albo uderzać w poduszkę, póki emocja w Tobie buzuje. Jeżeli chcesz wyrazić ból, ale nie możesz o tym porozmawiać z opresorem, to napisz do niego list albo wyobraź sobie że do niego mówisz.

Pozwól sobie odczuć te emocje i wyrażaj je na różne sposoby, aż poczujesz gotowość żeby odpuścić ten gniew i żal.

Przeżycie emocji, uznanie że to jest ok, że je czujemy, jest ważne przed wybaczeniem. Jeżeli uciekamy od nich, nie chcemy ich poczuć to wtedy wybaczenie może być formą ucieczki i wyparcia. Natomiast po przeżyciu emocji możemy je tak naprawdę odpuścić i szczerze wybaczyć.

Gdy emocje już opadną…

Czas na trzeci krok – szczerą, spójną intencję, że chcesz wybaczyć.

To najważniejsza rzecz w tym procesie i często sama w sobie uwalnia.

 

Szczerze Wam powiem, że przechodziłam niedawno przez trudny dla mnie proces wybaczania. W pewnym momencie miałam dość żalu i złości i chciałam być od tego wolna, wiedziałam że wybaczanie jest konieczne żebym mogła się uzdrowić od tych emocji i żeby przeszłość się za mną nie ciągnęła.

Bardzo pomogła mi świadomość, że wybaczanie jest dla mnie, a nie dla drugiej osoby. Żal, ból, gniew to uczucia, które zjadają od środka, jeżeli im na to pozwolisz. To ty przeżywasz te negatywne emocje, a nie druga osoba!

Pomimo, że daje ulgę to, zdobycie się na w pełni spójną intencję wybaczenia potrafi być bardzo trudne. Nawet jeżeli cierpimy, to trudno jest tak po prostu odpuścić ten ból i dlatego jest krok 4.

Krok czwarty – patrzymy na to co może nas blokować przed wybaczeniem.

Zastanów się co Cię powstrzymuje – Może chęć rewanżu? Może chcesz żeby inni widzieli jak Cię skrzywdzili? Może chcesz zadośćuczynienia? Cokolwiek to jest – zastanów się czy to jest warte Twojego cierpienia. Wybaczenie jest dla Ciebie, a nie dla innej osoby.

W tym kroku możesz zrobić jeszcze jedna rzecz – według mnie bardzo pomocną – spójrz na swoją definicje wybaczenia, może być w niej coś z czym się nie zgadzasz i czego nie chcesz robić i to Cię blokuje.

Kiedy ja przechodziłam przez ten proces to bardzo blokowało mnie to, że myślałam, że wybaczenie oznacza uznanie, że to co druga osoba zrobiła nie było złe. Czułam na to niezgodę, bo wiedziałam że to było nie w porządku. Kiedy jednak przyjrzałam się mojej definicji wybaczania, to zdałam sobie sprawę że jedno nie oznacza drugiego i wtedy ta blokada puściła i byłam wstanie wybaczyć. Byłam w stanie oczyścić się z żalu i gniewu i mieć pozytywne emocje do tej osoby, jednocześnie zachowując świadomość że to zachowanie nie było w porządku i nie chcę na nie więcej pozwolić.

Zebrałam 5 rzeczy, które często są mylnie kojarzone z wybaczeniem, może pozwoli to uwolnić blokadę kogoś z Was.

  1. Wybaczenie nie oznacza, że masz udawać, że to się nie wydarzyło lub nie ma swoich konsekwencji. Załóżmy, że Kasia została zdradzona przez męża i teraz nie potrafi mu do końca zaufać. To że przestanie chować urazę, to nie oznacza, że musi mu ufać w 100 %.
  2. Wybaczenie nie oznacza, że teraz już jest wszystko ok w relacji i nie ma nad czym pracować. Wciąż trzeba odbudować nić, która została nadszarpnięta.
  3. Wybaczenie też nie oznacza, że musisz mieć dobrą relację z osobą która Cię skrzywdziła. Możesz odpuścić żal, ale wciąż nie chcieć już z tą osobą przebywać czy utrzymywać kontaktu.
  4. Wybaczenie nie oznacza usprawiedliwiania działań krzywdzącej Cię osoby albo uznania, że jej zachowanie było ok. I też nie oznacza, że masz teraz dawać przyzwolenie na to żeby krzywdzące Cię sytuacje się powtarzały.
  5. Wybaczenie nie oznacza też, że musisz powiedzieć osobie, że jej wybaczyłeś/aś. To tylko Twój wybór czy chcesz to zrobić czy nie.

 

Kiedy czujesz, że decyzja o wybaczeniu jest z Tobą spójna, to warto zrobić ostatni krok.

Piąty krok– spojrzenie na sytuacje w inny sposób.

Zawsze możemy interpretować sytuacje na wiele różnych sposobów. Poniżej przedstawiam ten, który ja uważam za pomocny przy wybaczeniu – jeżeli u Was zadziałały inne to podzielcie się w komentarzach – dla kogoś może być to bardzo cenne.

Wyobraź sobie dorosłego człowieka, ale nie Ciebie. Pomyśl jak wiele wydarzeń do tej pory doświadczył – pozytywnych i negatywnych. To wszystko go ukształtowało – jego sposób myślenia, jego zachowanie, a także jego interpretacje zachowań innych ludzi. A teraz spotkaliście się. To jak on Ciebie postrzega i jak on Ciebie traktuje, zależy od tego co już wcześniej było w jego głowie, gdyby w tym samym momencie spotkał się z inną osobą to być może potraktował by ją podobnie.

Tak naprawdę, to jego zachowanie nie jest personalnie kierowane do Ciebie. Nie chodziło o to żeby skrzywdzić konkretnie Ciebie, to była reakcja na to co się zadziało w głowie opresora, na jego sposób myślenia albo jego bulgocące emocje.

Zachowanie to odzwierciedlenie wewnętrznego świata danej osoby. Nie bierz tego personalnie.

Możesz też spróbować wejść w jego buty, poczuć empatię i zobaczyć dlaczego zachował się właśnie w ten sposób – jak interpretował sytuacje albo jak się czuł. Zrozumienie ułatwia wybaczanie.

Dla mnie ten sposób patrzenia jest bardzo uwalniający, pomaga odpuścić żal i poczucie krzywdy i ruszyć dalej ze zrozumieniem i nową dobrą energią. Wam życzę tego samego.

 

Przeszliśmy w tym filmie przed 5 kroków, które mam szczerą nadzieję, pomogą Wam wybaczyć. To indywidualny proces, ale spróbuj wziąć z tego filmu wszystko co zadziała dla Ciebie i daj sobie czas.

Do usłyszenia!

Chcesz skomentować? Napisz pod filmem na YouTube:)