Jak wybrać CELE, dzięki którym będziesz bardziej szczęśliwy?

Popełniłam różne błędy w swoim życiu – jednym z nich było to, że wybierając cele, nie zastanawiałam się czy te cele spowodują, że będę bardziej szczęśliwa. Przez to moje działania i wysiłki, nie prowadziły do tego że byłam bardziej zadowolona ze swojego życia. To nie tylko mój przypadek  – znam wielu ludzi, którzy osiągnęli naprawdę wiele i nie uczyniło ich to bardziej szczęśliwymi – coś po drodze pominęli.

Zbliża się koniec roku i wielu z nas wybiera cele noworoczne, dlatego chcę Wam pokazać ważne pytania, które pomogą Wam nie popełnić tych błędów.  Z tego filmu dowiecie, na co zwracać uwagę przy wyborze swoich celów i jak wybrać takie dzięki, którym będziecie bardziej szczęśliwi.

 

Często wybieramy cele nie zastanawiając nad tym, czy dzięki nim będziemy bardziej szczęśliwi. Podążamy za tym co myślimy że powinniśmy, co ktoś nam powiedział że jest właściwe, co da nam więcej pieniędzy albo co doprowadzi nas do bycia lepszym od innych – motywy mogą być różne.

Sęk w tym, że jeżeli nie zastanowimy się nad tym co jest ważne do tego żebyśmy się czuli szczęśliwi i nie weźmiemy tego pod uwagę przy planowaniu celów, to jest duża szansa, że osiągnięcie ich nie przyczyni się do tego, że będziemy bardziej szczęśliwi. A w niektórych sytuacjach może nawet nas od tego oddalić – np. jeżeli w imię celu robimy coś czego nienawidzimy albo zaniedbujemy ważne dla nas obszary życia.

Często dzieje się tak wtedy, kiedy szczęście jest dla nas abstrakcją, czymś czego jeszcze nie zdefiniowaliśmy, a da się. Jeżeli nie wiemy jakie czynniki, działania, sytuacje nas uszczęśliwiają, to nie wpadnie nam nawet do głowy żeby wziąć je pod uwagę przy planowaniu celów.

 

Pamiętam moment w moim życiu parę lat temu, kiedy obudziłam się w weekend, na który celowo nic nie zaplanowałam i… w łóżku było tak ciepło i przyjemnie – nie chciało mi się wstać. Nie tylko dlatego, że było w nim dobrze, ale również dlatego że nie przychodziło mi do głowy nic na co miałabym ochotę, nie miałam motywacji żeby wstać.

Zapaliła mi się lampka w głowie! Wiedziałam co chcę w dłuższej perspektywie, wierzyłam, że te osiągnięcia sprawią, że będę kiedyś szczęśliwa ale nie wiedziałam co mogę zrobić teraz, właśnie w tym momencie żeby czuć się wspaniale.

Leżałam bez motywacji do czegokolwiek.

Wtedy nagle przypomniało mi się coś, co mnie zaciekawiło dzień wcześniej i od razu wstałam żeby wyszukiwać informacji na ten temat. Czułam ciekawość, czułam energię do działania i czułam się z tym bardzo dobrze. Wtedy zrozumiałam, że ciekawość i poznawanie nowych rzeczy są dla mnie niesamowicie ważne dla szczęścia, wcześniej nie zdawałam sobie z tego sprawy. Zaczęłam świadomie szukać innych emocji, czynników, sytuacji które sprawiają że czuję się wspaniale. Zaczęłam szukać tego co dla mnie, osobiście oznacza szczęście, a nie co ktoś kiedyś mi powiedział, że potrzebuję.

Pomyślałam sobie o  introwertykach, którzy się uczą od społeczeństwa, że żeby być szczęśliwym trzeba mieć bogate życie towarzyskie, podczas gdy dla nich samotny wieczór z książką jest znacznie przyjemniejszy niż czas w gronie ludzi.

Czynniki dające szczęście są inne dla każdego człowieka. Zaczęłam szukać swoich.

Zachęcam Ciebie Was do tego – zastanówcie się jakie uczucia, sytuacje, działania, czynniki sprawiają że czujecie szczęście i wypiszcie je wszystkie. Może Wam pomóc przywołanie wspomnień kiedy czuliście się szczęśliwi – co w tych sytuacjach co sprawiło, że czuliście się tak wspaniale? Postarajcie się mówić o konkretach, na przykład, zamiast mówić, że czuliście się szczęśliwi na wakacjach pomyślcie, o konkretnych sytuacjach – czy chodzi o spoglądanie na piękny krajobraz, o smakowanie nowej potrawy, o spokój ze względu na brak obowiązków, o dużą ilość nowych wrażeń, o bliskość z rodziną. Postarajcie się kierować tym co czujecie, a nie tym co społecznie jest uważane za pożądane , albo co inni publikują na instagramie;)

 

Kiedy ja znalazłam swoje czynniki to spojrzałam innym okiem na swoje cele i… zauważyłam, że duża część nie zakładała robienia rzeczy czy prowokowania sytuacji, które sprawiają że czuję się szczęśliwa. Osiągnięcie celu miało poprawić jakość mojego życia albo spowodować dużą satysfakcje i do tego przywiązywałam wagę, a nie do tego jak się czuję podczas dążenia do tego celu.

Ten proces często trwa dłużej niż sam moment cieszenia się z sukcesu, więc warto wziąć pod uwagę nie tylko to co jest na szczycie ale również to co nas spotka po drodze, jakie sytuacje, jakie działania, jakie emocje, jak będziemy się czuć podczas wykonywania poszczególnych czynności – w idealnej wersji czy podczas dążenia do celu będziemy prowokowali sytuacje czy wykonywali działania, dzięki którym czujemy się wspaniale.

 

Szczęśliwe życie to suma szczęścia w poszczególnych momentach, a nie ilość medali na ścianie.

Każde dążenie do celu daje Ci więcej niż to co osiągasz – daje Ci całe spektrum sytuacji, emocji, lekcji które spotkasz po drodze.

 

Ci co mnie znają, wiedzą że przed podróżą regularnie ćwiczyłam i kontrolowałam dietę.

W pewnym momencie usłyszałam pytanie, które dało mi dużo do myślenia:

-Po co poświęcasz tyle czasu i energii na odchudzanie skoro wiesz, że ten ideał do którego dążysz jest iluzją. Ideał atrakcyjności kreowany jest przez media i zmienia się z biegiem czasu.

Miał rację, ale pomimo tego nie chciałam zrezygnować z tego celu. Dlaczego? Dążenie do tego celu dawało mi więcej, niż pozbycie się tłuszczu i zdobycie mięśni.

Kiedy widziałam postępy to czułam satysfakcje, endorfiny podczas ćwiczeń znacznie poprawiały mi nastrój, lżejsza dieta powodowała, a że lepiej się czułam.

Dążenie do celu daje Ci więcej, nie tylko to co osiągasz.

Spójrz na swoje dotychczasowe cele i zastanów się co napędzało Cię do działania? Co podczas dążenia do tego celu sprawiało Ci radość, satysfakcje, przyjemność? Czego musisz doświadczać podczas dążenia do celu żeby stwierdzić, że ten proces dał Ci dużo wspaniałych momentów?

Zapisz te rzeczy, najlepiej koło tych czynników które wywołują w Tobie poczucie szczęścia.

Spójrz na to i zastanów się jakie musisz wybrać cele, żeby zwiększyć ilość tych czynników w Twoim życiu.

 

Połącz to później z tym co chcesz osiągnąć i o co zadbać, żeby zwiększyć jakość Twojego życia w dłuższej perspektywie.

Znajdź swoją własną drogę – dla kogoś będzie to bycie tu i teraz, docenienie chwili, dla kogoś pielęgnowanie relacji z bliskimi, a dla kogoś będzie praca po 12h żeby czuć satysfakcje z sukcesów i kolejnych zer na koncie. Żadna z tych dróg nie jest lepsza czy gorsza.

 

Wyjątkowo, treść tego filmu pochodziła z mojego doświadczenia, nie jest oparta na teoriach psychologicznych czy badaniach – ale wierzę że ta perspektywa i to ćwiczenie mogą być dla Ciebie bardzo wartościowe. Jeżeli też tak uważasz to daj sygnał przez łapkę w górę czy komentarz (pod filmem na YouTube). Udostępnij też ten film dalej – być może dzięki temu zainspirujesz znajomych do zmian, które sprawią że będą bardziej szczęśliwi.

Do usłyszenia:)

Chcesz skomentować? Napisz pod filmem na YouTube:)