Okładasz rzeczy na później? Sposób żeby przestać!

Wielu z nas odkłada różne rzeczy na później i przez to nie osiąga wymarzonych celów. Szukamy rozwiązania w zwiększaniu motywacji podczas gdy… skuteczniejsze rozwiązanie może być zupełnie inne.

Prokrastynacja może być mechanizmem obronnym. Może być spowodowana lękami, które podświadomie hamują nasze działania.

Z tego filmu dowiesz się jak to rozpoznać i jak sobie z tym poradzić!

 

Pewnie każdy z nas miał kiedyś tak, że odkładaliśmy pewne rzeczy na później. Czasem wystarczy w pewnym momencie zebrać w sobie i zacząć od razu. Jednak czasem nie jest to dla nas takie łatwe, przez dłuższy czas coś odwlekamy i nie możemy się do tego zabrać. Nawet jeżeli sami podejmujemy decyzje, że chcemy wykonywać jakieś działania, dążyć do jakiegoś celu, to później tego nie robimy.

Mieliście tak kiedyś?

Często w takich momentach jest jakiś podświadomy powód, który odwleka nas od wykonania tego zadania. Jest to forma mechanizmu obronnego – tylko przed czym ten mechanizm nas broni?

Jak wiecie, uwielbiam pokazywać takie rzeczy na przykładach.

 

Marek marzył o tym żeby wziąć udział w zawodach szachowych, ale przez ostatnie 5 lat, za każdym razem przegapiał moment zapisu.

-Kurcze, wczoraj minął czas na zapisy. Znowu zapomniałem.

Przed zaśnięciem zaczął rozmyślać  nad zawodami. Najpierw pojawiły mu się obrazy jak wygrywa zawody, jak zawiesza medal na ścianie w widocznym miejscu.

-Tyle trenowałem, gdybym się zapisał to na pewno bym wygrał!

A później pojawił się inny obraz. Jest rozdanie medali, a on nie stoi na podium. Nie udało mu się. Nie chciał nawet spojrzeć na tablicę z wynikami.

 

To było to.

Marek bał się porażki, bał się, że okaże się, że wcale nie jest taki dobry w Szachy.

Odwlekał więc zapisanie się na zawody, aż będzie za późno. Wtedy zawsze mógł powiedzieć, że gdyby się zapisał to by mu się udało. Dzięki temu nie musiał się konfrontować z potencjalną porażką.

 

Przypadek Magdy był trochę inny.

Magda od dziecka miała marzenie – chciała być aktorką. Nigdy jeszcze nie była tak bliska spełnienia tego marzenia. Przeszła pierwszy etap rekrutacji do szkoły aktorskiej i w przyszłym tygodniu czekał ją drugi etap. Tak bardzo chciała się tam dostać! A jednocześnie nie mogła się zmotywować do nauki tekstu do drugiego etapu.

Sporo ostatnio myślała o Wiktorii – jej przyjaciółce, która była załamana po tym jak nie dostała się do tej szkoły w zeszłym roku. Magda wiedziała, że jeżeli ją przyjmą to będzie jej bardzo ciężko powiedzieć o tym przyjaciółce…

-A co jeżeli ona znowu się załamie?

 

Magda podświadomie bała się sukcesu, a raczej jego konsekwencji dla ich przyjaźni.

Ten strach powodował że odwlekała naukę tekstu do egzaminu.

Lęk przed porażką albo sukcesem, często powstrzymuje nas przed działaniem, ale mogą działać na nas również inne obawy. Wszystko zależy od naszych doświadczeń. Na przykład, ktoś może mieć lęk przed odrzuceniem i dlatego odwleka napisanie do poznanej dziewczyny.

 

Jeżeli masz tak, że odwlekasz działania i nie wiesz dlaczego, a chciałbyś zrozumieć czemu tak się dzieje, to zastanów się co się może stać najgorszego kiedy zaczniesz działać? Albo co się stanie najgorszego kiedy osiągniesz ten cel?

Obserwuj uważnie jakie myśli przychodzą Ci do głowy.

Odpowiadając na pytanie co może się stać najgorszego, mówisz właśnie o tym czego się obawiasz, o tym co powstrzymuje Cię przed działaniem.

Na przykład Krzyśkowi pojawiła się myśl:

-Kiedy będę bogaty to znajomi będą mi zazdrościć i przestaną się ze mną spotykać.

Lęk przed tym, że znajomi go odrzucą, podświadomie powstrzymuje go przed działaniami, które mogą doprowadzić do tego, że będzie bogaty.

 

Kiedy już zadasz sobie to pytanie i usłyszysz odpowiedź, to…

Zastanów się czy te myśli, które się pojawiły są prawdziwe i znajdź argumenty pokazujące, że nie są.

Kiedy przestaniesz wierzyć w to przekonanie, to nie będzie Ci ono dalej przeszkadzało w działaniach.

Więcej o tym mówiłam w filmie o kwestionowaniu myśli. Jeżeli rozpoznasz swoje obawy i zakwestionujesz hamujące Cię przekonania to wtedy ruszysz do przodu z zupełnie inną energią do działania.

 

Pomocne? Udostępnij ten film, większość osób odwleka pewne rzeczy na później więc ten film może naprawdę pomóc Twoim znajomym.

Chcesz skomentować? Napisz pod filmem na YouTube:)