,

Pozbądź się szkodliwych przekonań i poczuj się znacznie lepiej!

Cześć! Tworzę ten kanał żeby dzielić się praktyczną wiedzą psychologiczną, która naprawdę pomaga w życiu. Ten film jest o ukrytych założeniach, które mają bardzo duży wpływ na nasze emocje i zachowanie. Zobaczenie ich daje nam solidną dawkę wiedzy o przyczynach naszych emocji i pomaga sobie z nimi poradzić.

Czasami boimy się, że coś się wydarzy (np. ktoś nas opuści). Jeżeli nie przerobimy powodu, który powoduje ten strach to jest to niekończąca się historia. Np. zmieniamy związek i w kolejnym znowu boimy się rozstania.

Można to zmienić – właśnie poprzez pracę na założeniach, które powodują ten strach. Kiedy zakwestinujemy założenia, to całe podejście do takiej sytuacji się zmieni.

 

Znacie kogoś kto jest singlem i bardzo zabiega o to żeby być w związku?

Mam jedną znajomą, której bardzo przeszkadzało to, że jest singielką. Starała się bardzo żeby kogoś poznać, bywała w miejscach gdzie może poznać nowych ludzi. I co?

Poznawała nowych mężczyzn, umawiała się na randki, ale… była jedna rzecz, która nie dawała jej spokoju.

Przed każdą randką bardzo się stresowała. Bywały momenty kiedy spędzała pod prysznicem godzinę, żeby tylko opóźnić moment wyjścia z domu. Tak nie da się długo funkcjonować.

W końcu motywowała się, wychodziła z domu i często nawet świetnie bawiła się na randce. Czasem czuła, że pomiędzy nią i facetem jest naprawdę fajna więź, a czasem miała ochotę uciec z randki jak najszybciej. W pewnym momencie coś zaczęło klikać, miał na imię Tomek – siedzieli na randce w restauracji popijając wino i wtedy… usłyszała pytanie:

Ale tak właściwie to po co szukasz kogoś na stałe?

Słowa odpowiedzi wyszły same, nie spodziewała się tego. Mogła odpowiedzieć tyle rzeczy – że chce być z kimś blisko, że marzy o założeniu rodziny, że chce iść przez życie we dwoje, a odpowiedziała:

-Bo nie chcę być sama.  `

Tomek bez mrugnięcia okiem zapytał:

-Co dla Ciebie oznacza bycie samą?

Odpowiedzi, która jej przyszła do głowy, nie mogła powiedzieć na głos, nie wiedziała gdzie się schować, chciała uciec. Nerwowo odpowiedziała:

-Każdy nikt nie lubi być sam!

 

Czego nie chciała powiedzieć na głos?

 

Po tej randce wróciła do domu… sama. Długo zastanawiała się nad odpowiedzią, która przyszła jej do głowy.

-Jeżeli jestem sama to oznacza, że jestem brzydka.

Wszystko zaczęło jej się układać jak dopasowane puzzle.

-To dlatego po nieudanej randce czułam się brzydka. To dlatego tak bardzo się bałam przed każdą randką – bałam się że poczuję to znowu. Z jednej strony wcale mi nie zależało na byciu z kimś, te zobowiązania, kompromisy, po co mi to? Ale z drugiej nie mogłam znieść myśli, że jestem sama, bo to oznaczało dla mnie że jestem brzydka. Tyle nerwów i czasu poświęconego tak naprawdę na to żeby poczuć się atrakcyjną. Przez to przekonanie, bycie singielką było dla mnie czymś złym, pomimo że wcale nie pragnęłam związku.

 

Tego dnia zrozumiała, że to staranie się żeby być z kimś, całe mnóstwo jej działań, było napędzane tą myślą „bycie singielką oznacza, że jestem brzydka”, stąd też brały się jej silne emocje, np. silny lęk związany z tym, że randka się nie powiedzie.

Tego dnia coś się w niej zmieniło – zobaczyła absurdalność tego przekonania. Nigdy od tego czasu nie spędziła godziny pod prysznicem bojąc się wyjść na randkę. Bycie singielką przestało być czymś złym – nawet zaczęła się z tego bardzo cieszyć! Bycie w relacji przestało określać jej atrakcyjności. Dalej chodziła na randki, ale teraz już nie po to żeby sobie coś udowodnić.

 

Każdy z nas ma takie ukryte założenia, podświadome przekonania z których nie zdajemy sobie sprawy.

„Jeśli nie mam pracy to znaczy, że jestem bezwartościowy”

„Jeśli nie będę szczupła to nikt mnie nie pokocha”

„Sukces oznacza szacunek”

Te założenia często są przyczyną wielu naszych emocji i zachowań.

Odkrycie i zakwestionowanie ich pozwoli Wam poradzić sobie z emocjami i negatywnymi myślami, które bazują na tym założeniu.

 

Zróbmy teraz razem ćwiczenie żebyście wiedzieli jak znaleźć u siebie te ukryte założenia.

Żeby to jaśniej pokazać skorzystam z przykładu Janka, który boi się zagadać do nieznanej osoby.

Przypomnijcie sobie jakiś moment kiedy również się czegoś obawialiście i postarajcie się odpowiadać na pytania. Razem dojdziemy po nitce do kłębka. Zaczynamy.

  • Zastanówcie się czemu się tego obawialiście? Co mogłoby się stać? Janek bał się odrzucenia.
  • Jeśli tak by się stało to co by to oznaczało? Dla Janka oznaczałoby to bycie nieudacznikiem.
  • A co by to oznaczało? Że nigdy nikogo w życiu nie znajdzie
  • A dlaczego to by Ci nie pasowało? Janek, czuje, że sam nie byłby szczęśliwy.

Dochodzimy w ten sposób do ukrytego założenia – Janek potrzebuje innych żeby być szczęśliwy. Będąc sam będzie nieszczęśliwy.

 

W zależności od tego jak ułożą się Wasze odpowiedzi możecie zadawać te pytania w innej kolejności. Chodzi o to żeby badać podstawę każdej myśli, która przychodzi Ci do głowy.

Podsumowując pytania, które warto zadawać:

  • Dlaczego się tego obawiasz?
  • Co by się wtedy stało najgorszego?
  • I co wtedy?
  • Dlaczego by Ci to przeszkadzało?
  • Co by to dla Ciebie oznaczało?
  • Dlaczego byłby to problem?

W ten sposób dotrzecie do swoich podstawowych obaw, ukrytych przekonań, z których nie zdawaliście sobie sprawy. W terapii poznawczo-behawioralnej ta metoda nazywana jest techniką strzałki w dół, właśnie dlatego że schodzimy w głąb, schodek po schodku.

Co dalej zrobić kiedy znamy to ukryte założenie? Tutaj z pomocą przyjdzie nam kolejna metoda z tego nurtu terapii – zakwestionowanie tego przekonania. Jak to dokładnie zrobić wyjaśniłam już wcześniej w innym filmie.

Po obejrzeniu będziecie mieli już pełen zestaw wiedzy, żeby poradzić sobie ukrytymi przekonaniami i dzięki temu uwolnić się od emocji, które na tym założeniu się zbudowały. To przekonanie nie będzie również wpływało na Wasze zachowanie i myśli. Będziecie czuć się lekko, będziecie od niego wolni.

 

Podobało Ci się? Jeżeli tak to mam prośbę o dwie rzeczy, które są dla mnie bardzo ważne. Zasubskrybuj kanał żeby dowiadywać się o kolejnych filmach i przekaż znajomym link do filmu – zależy mi żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej wiedzy:)

Chcesz skomentować? Napisz pod filmem na YouTube:)